Všetky veľkosti skladom. Oblečenie pre celú rodinu 🙂

Starostlivosť o merino oblečenie

Starostlivosť o oblečenie z merino vlny je veľmi jednoduché. Vlna je prirodzene odolná voči zápachu aj škvrnám, takže nie je potrebné časté pranie. Starostlivosť o vlnu je teda aj šetrnejšia k našej planéte. Ak váhaš nad kúpou merino oblečenia z titulu zložitej starostlivosti, opak je pravdou. Treba však rozhodne vedieť, čoho sa pri jeho údržbe vyvarovať.
Vieme, že rady o správnej starostlivosti o merino oblečenie sú nad zlato, práve preto sme ti ich zhrnuli do tohto článku.

starostlivost o oblecenie z merino vlny

Z času na čas sa však praniu nevyhneš. Oblečenie z vlny môžeš oprať v práčke alebo v rukách.


Pranie v práčke – oblečenie z vlny per v práčke na programe VLNA,  pri teplote 30°C, zníž otáčky. Ak taký program nemáš, tak požadované hodnoty nastav ručne. Pranie by nemalo presiahnuť 1h. Vzhľadom nato, že sa jedná o prírodné vlákno, vyhradzujeme si právo na zrážanlivosť produktov o 2-3%.

Pranie v rukách – oblečenie z vlny preper v čistej, vlažnej vode s teplotou cca 30 ° C.

Vždy používaj prací prostriedok určený na MERINO VLNU. Sušiť je vhodné ideálne na plocho alebo prevesené na sušiaku po dĺžke oblečenia.

V prostriedku na merino vlnu sa dá prať aj bavlnené a syntetické oblečenie. opačne to NEPLATÍ.

Neodporúčame prostriedky určené na pranie BEŽNEJ vlny (vlnené svetre) a prostriedky obsahujúce: zvýrazňovač farieb, odstraňovač škvŕn, parfum, benzisothiazolinone (BIT), methylisothiazolinone (MCI), ocot, aviváž…

Nesušiť v sušičke a na radiátore, nežehliť, nečistiť chemicky!

pranie a udrzba oblecenia z merino vlny

1. Menej je viac, merino naozaj nemusíš prať tak často.

Dobrá správa je, že merino oblečenie nemusíš prať po každom použití. Stačí ho len jednoducho nechať dýchať. Má totiž práve tú unikátnu vlastnosť, že aj napriek celodennému noseniu ho stačí na noc vyvetrať a na druhý deň si ho môžeš obliecť znova bez pocitu, že si najväčší špinďúr na svete. Nesmrdí, rýchlo schne a práve preto sa teší takej popularite na niekoľkodňových či týždenných outdoorových aktivitách a absolútne sa hodí na cestovanie.

2. Šetrné pranie aj v práčke.

Duté vlákna merino vlny sa príliš nekamarátia s agresívnymi pracími prostriedkami, vysokými teplotami ani turbulenciami.

Tvoje merino kúsky odporúčame za bežných okolností (rozumej doma) prať v práčke s programom na 30 stupňov – program VLNA.
Ak tvoj program na vlnu ponúka pranie iba pri teplote 40°C, zníž si ručne teplotu na 30°C.
Ak tvoja práčka program VLNA nemá, použi cyklus jemné pranie (delicates) príp. iný krátky cyklus na jemné pranie.

Zníž otáčky, nech to totálne nevyžmýkaš a nenarušíš delikátne funkčné vlákna vlny. Pre zachovanie dlhšej životnosti tvojho oblečenia doporučujeme znížiť aj otáčky pri odstreďovaní na 800ot/min. Väčšina pracích cyklov má automaticky prednastavené otáčky na 1000 ot/min. a viac.

pranie merino oblečenia v práčke

Detail správneho nastavenia práčky

3. Ručné pranie v teréne a na dovolenke.

Ak si na dovolenke na mieste, kde sa používa spoločná, napr. hotelová práčka, je tam riziko, že tvoje obľúbené tričko bude pomiešané s rôznymi farbami, nebezpečnými prackami, či prané na vysokom stupni s agresívnym práškom. V takom prípade Ti jednoznačne odporúčame preprať svoj kúsok v rukách, kde máš istotu šetrného zaobchádzania. Samozrejme v teréne bez možnosti práčky je voľba jednoznačná. Pri ručnom praní sa vyhni razantnému treniu inkriminovaných partií (napríklad v podpdazuší), aby si si túto časť zbytočne nepoškodil a neskrátil tak životnosť celého produkt

Pranie v rukách je jednoduché a rýchle.
Oblečenie per otočené na ruby a umy v čistej, vlažnej vode s teplotou cca 30 ° C.
Použi jemný a šetrný prostriedok určený na merino vlnu,
nechajte vsiaknuť cca 10 minút.
Dôkladne opláchni, najskôr vlažnou vodou, neskôr studenou.

udrzba merina

4. V čom prať? Výber pracieho prostriedku.

Je nevyhnutné použiť pracie prostriedky určené na merino vlnu. Bežný prostriedok spôsobí znehodnotenie a zrážanie merino oblečenia.

Na trhu je veľa pracích prostriedkov, ktoré sú ekologické, jemné, vhodné pre deti, šetrné ku pokožke, atď…
Ty si však kúp len taký, ktorý má na sebe  vyslovene napísané: “URČENÉ NA MERINO VLNU”.
Bežne ich dostaneš kúpiť v drogérií alebo v špecializovaných e-shopoch. Pracie prostriedky určené na vlnu sú šetrné k vláknu a majú relatívne neutrálne pH.

Nepoužívaj agresívne pracie prostriedky, ktoré obsahujú enzýmy a bielidlá a zjasňovače (nedajbože ocot)!

Taktiež neodporúčame prostriedky určené na pranie BEŽNEJ vlny (vlnené svetre) a prostriedky obsahujúce:
zvýrazňovač farieb, odstraňovač škvŕn, benzisothiazolinone (BIT), methylisothiazolinone (MCI), ocot, aviváž:

Niektoré pracie prostriedky síce uvádzajú, že sú vhodné na vlnu, ale naša skúsenosť je taká, že svojim obsahom chemikálií (fosfonáty, enzýmy, parfum a konzervanty pre uchovanie farieb) pôsobia negatívne na merino vlákno a spôsobujú jeho zrážanie.

Aviváž aj bielidlo si v prípade merino oblečenia taktiež vyškrtni zo svojej tradičnej pracej rutiny. Aviváž totiž znehodnocuje funkčné vlastnosti úpletu. Vlákno z ovčej vlny je štrukturované a duté, aviváž však túto štruktúru akoby zalepí a znehodnocuje termoizolačné vlastnosti vlny, rovnako ako jej schopnosť odvádzať vlhkosť. Takže sa pokojne môže stať, že takýmto praním jednoducho tvoje merino oblečenie stratí svoje unikátne funkcie a ty zasa zmysel, prečo ho vlastne nosiť.

Ak aj nemáš dostatok merino oblečenia na celú práčku a ideš mixovať s iným,  napr. bavlneným oblečením (spodné prádlo, tričká) – použi prací prostriedok na merino vlnu.

 

prací prostriedok na merino vlnu

5. S čím prať ?  Nemixuj jablká s hruškami.

Jablká s jablkami, hrušky s hruškami. Aby ti merino tričko ostalo v pôvodnej bledej farbe aj po vybratí z práčky, vyvaruj sa miešaniu s tmavým oblečením, ktoré môže potenciálne púšťať, nie je stálofarebné, prípadne má úplne iný farebný odtieň.
Áno, aj nás to neraz láka, keď máme poloprázdnu práčku, šupneme do nej aj kúsky, ktoré si s tými dnu v bubne tak úplne farebne nesadnú. No pri merine sa to príliš nevypláca, lebo ho nevieme vybieliť ako omylom zafarbenú bielu košeľu.
Takže modré džínsy s krémovým merino tričkom sa spolu kamošiť naozaj nebudú a neodporúčame to skúšať.
Rovnako odporúčame merino prať s rovnakými kúskami oblečenia, čiže ak máš merino spodnú bielizeň, oper ju s inou spodnou bielizňou, tričko s tričkami a tak ďalej.

Nebezpečenstvo v práčke hrozí tvojmu merinu vtedy, ak ho perieš spolu s ďalším oblečením, na ktorých sa nachádzajú zradné komponenty – rôzne gombíky, cvoky, háčiky, kovové alebo suché zipsy.

s čím merino oblečenie neprať
Odporúčame používať ochrannú sieťku, ktorá merino oblečenie ochráni pred zákernými kúskami, ako sú nohavice so zipsami či gombíkmi, flitrami a podobne.

6. Ako sušiť? Dopraj mu voľnosť.

Merino oblečenie vyžaduje aj špecifické sušenie, hoci to nie je žiadna veda. Mokré oblečenie po vybratí z práčky jemne narovnaj a vytvaruj do pôvodného tvaru a veľkosti. Môžeš ho sušiť na stojane na sušenie prádla v obývačke alebo na dvore pod altánkom.
Vyhni sa sušičke, sušeniu na radiátore aj priamemu slnku!

Ideálne je sušenie na plocho, prípadne prevesené na sušiaku po dĺžke. Klasické sušenie na sušiaku (tzv. preloženie na polovicu po šírke) môže mať za následok zmenu tvaru oblečenia po jeho vysušení. V dôsledku nerovnomernej hmotnosti a vlhkosti obsiahnutej v mokrom odeve je oblečenie naťahované do šírky a po usušení stráca svoj tvar (dĺžku / šírku).
Netreba ho žehliť, žehlením ho môžeš ľahko znehodnotiť!

sušenie merino oblečenia v práčke
7. Rozumná manipulácia

Vlna – merino nevynímajúc – je materiál háklivejší na mechanické poškodenie. Čiže na rôzne zavadenie zipsom, zacvaknutie klipsňou od bedráku…čímkoľvek…Pri rôznych outdoorových aktivitách a športoch je toto riziko vyššie.
Ak cestuješ s ruksakom na chrbte a nosíš merino tričko, sponu na bedrovom páse na batohu si zapínaj zásadne pri povolenom bedráku lebo inak hrozí zachytenie trička do spony a jeho prederavenie. Zacvaknutý bedrový pás si dotiahni na maximum, aby sa ti na chrbte nehompáľal. Predídeš tak žmolkom, ktoré vznikli trením.

8. Fľaky na funkčnom oblečení? Aj nám sa to stalo.

Už nemusíš oželieť zaslúženú klobásku na horskej chate z obavy, že ti na tvoje merino tričko šplechne mastný fľak a už sa ho nezbavíš. Údržba funkčného oblečenia nie je totiž žiadna jadrová fyzika.

Dávaš svojej pračke zabrať, no ani za ten svet nechcú z tvojho merina zliezť škvrny od jedla, potu, antiperspirantu či mastnota z tuniakovej konzervy z včerajšieho pikniku? Poznáme. Nemusíš sa však zmieriť s tým, že musíš svoje merino prekrývať mikinou či svetrom a potiť sa v tom pri tristo stupňoch, len aby si sa vyhol trapasu. Ak sa ti nedarí vyprať škvrny pomocou prášku na vlnu, nalej kvapku jari priamo na fľak, pridaj trochu vody, napeň a nechaj „odmastiť”. Potom hoď do pračky a je po mastnote. Máme to overené, nie raz nám na merino tričku pristála červená masť z klobásky. A vďaka tomuto postupu fľak pekne zišiel dole.

9. Deti, krv a iné nehody na funkčnom prádle?

Pri deťoch sa jednoducho nehodám nevyhneš. Tu pristane na bodýčku na obed kus zeleninky, tam sa zasa prihodí hnedá katastrofa a plienka presiakne až na oblečenie…Žiadne strachy, merino oblečenie tvojho drobca nemusí niesť „pamiatku” na tieto zážitky. Dobre na to účinkuje žlčové mydlo. Najprv v ňom oblečenie ručne preper v umývadle a potom šup do pračky. Vanishom sa síce škvŕn zbavíš, ale pri farebnom termo prádle sa najskôr zbavíš aj pôvodnej farby – opäť ho vyraď z výbavy na údržbu svojho merino trička.

Aj škvrny od krvi sa dajú dať z merino oblečenia dole. Ideálne je nenechať ich zaschnúť, ale čím skôr preprať v studenej vode. No ak už zaschli a tento postup nimi ani nehne, opäť daj priestor žlčovému mydlu. Kúpiš ho v špecializovaných drogériach , eko eshopoch a aj v DM.

10. Pozor, chutí moliam aj iným škodcom.

Merino oblečenie skladuj na suchom mieste, nie na priamom slnku a ani u babky na povale to nebude úplne najvhodnejšie. Pozor, je háklivé na rôznych domových parazitov, napríklad na mole, ktorým veľmi chutí. Proti moliam sú dobré napríklad levanduľové vrecúška alebo prípravky z drogérie.

škodci oblečenia z vlny
škodci oblečenia z vlny

 

11. zhrnutie v skratke


Froggywear.sk