udrzba merina

Starostlivosť o merino oblečenie

Už nemusíš oželieť zaslúženú klobásku na horskej chate z obavy, že ti na tvoje merino tričko šplechne mastný fľak a už sa ho nezbavíš. Údržba funkčného oblečenia nie je totiž žiadna jadrová fyzika.

Ak váhaš nad kúpou merino oblečenia z titulu zložitej starostlivosti, opak je pravdou. Treba však rozhodne vedieť, čoho sa pri jeho údržbe vyvarovať. Vieme, že rady o správnej starostlivosti o merino oblečenie sú nad zlato, práve preto sme ti ich zhrnuli do tohto článku.

1. Rozumná manipulácia

Vlna – merino nevynímajúc — je materiál háklivejší na mechanické poškodenie. Čiže na rôzne zavadenie zipsom, zacvaknutie klipsňou od bedráku…čímkoľvek…Pri rôznych outdoorových aktivitách a športoch je toto riziko vyššie. Ak cestuješ s ruksakom na chrbte a nosíš merino tričko, bedrový pás si dotiahni na maximum, aby sa ti na chrbte nehompáľal. Predídeš tak žmolkom, ktoré vznikli trením.

udrzba merina

udrzba merina
sieťka na pranie

2. Šetrné pranie aj v práčke.

Duté vlákna merino vlny sa príliš nekamarátia s agresívnymi pracími prostriedkami, vysokými teplotami ani turbulenciami.

Tvoje merino kúsky odporúčame za bežných okolností (rozumej doma) prať v práčke s programom na 30 stupňov (šetrný program na vlnu). Ak tvoja práčka takýto program nemá, aspoň zníž otáčky, nech ho totálne nevyžmýkaš a nenarušíš jeho delikátne funkčné vlákna.

Odporúčame nepoužívať hocijaký prací prášok, ktorý by mohol narušiť štruktúru a funkčnosť vlákien, ale zaobstarať si pracie prostriedky určené na vlnu alebo špeciálne ekologické. Bežne ich dostaneš kúpiť v drogérií alebo v špecializovaných e-shopoch. Aviváž aj bielidlo si v prípade merino oblečenia vyškrtni zo svojej tradičnej pracej rutiny. Aviváž totiž znehodnocuje funkčné vlastnosti úpletu. Vlákno z ovčej vlny je štrukturované a duté, aviváž však túto štruktúru akoby zalepí a znehodnocuje termoizolačné vlastnosti vlny, rovnako ako jej schopnosť odvádzať vlhkosť. Takže sa pokojne môže stať, že takýmto praním jednoducho tvoje merino oblečenie stratí svoje unikátne funkcie a ty zasa zmysel, prečo ho vlastne nosiť.

Nebezpečenstvo v práčke hrozí tvojmu merinu vtedy, ak ho perieš spolu s ďalším oblečením, na ktorých sa nachádzajú zradné komponenty – rôzne gombíky, lemovania či zipsy. Odporúčame používať ochrannú sieťku, ktorá merino oblečenie ochráni pred zákernými kúskami, ako sú nohavice so zipsami či gombíkmi, flitrami a podobne.

 

praci prostriedok na vlnu
prací prostriedok na vlnu kúpite v drogérií DM alebo turistickej predajni

3. Pranie v teréne a na dovolenke.

Ak si na dovolenke na mieste, kde sa používa spoločná, napr. hotelová práčka, je tam riziko, že tvoje obľúbené tričko bude pomiešané s rôznymi farbami, nebezpečnými prackami, či prané na vysokom stupni s agresívnym práškom. V takom prípade Ti jednoznačne odporúčame preprať svoj kúsok v rukách, kde máš istotu šetrného zaobchádzania. Samozrejme v teréne bez možnosti práčky je voľba jednoznačná. Pri ručnom praní sa vyhni razantnému treniu inkriminovaných partií (napríklad v podpdazuší), aby si si túto časť zbytočne nepoškodil a neskrátil tak životnosť celého produktu.

4. Menej je viac, merino naozaj nemusíš prať tak často.

Dobrá správa je, že merino oblečenie nemusíš prať po každom použití. Stačí ho len jednoducho nechať dýchať. Má totiž práve tú unikátnu vlastnosť, že aj napriek celodennému noseniu ho stačí na noc vyvetrať a na druhý deň si ho môžeš obliecť znova bez pocitu, že si najväčší špindír na svete. Nesmrdí, rýchlo schne a práve preto sa teší takej popularite na niekoľkodňových či týždenných outdoorových aktivitách a absolútne sa hodí na cestovanie.

5. Dopraj mu voľnosť.

Merino oblečenie vyžaduje aj špecifické sušenie, hoci to nie je žiadna veda. Jednoducho sa vyhni sušičke aj priamemu slnku. Len ho voľne zaves na stojan na sušenie prádla a nechaj niekde v obývačke alebo na dvore pod altánkom. Netreba ho žehliť, žehlením ho môžeš ľahko znehodnotiť.

6. Fľaky na funkčnom oblečení? Aj nám sa to stalo.

Dávaš svojej pračke zabrať, no ani za ten svet nechcú z tvojho merina zliezť škvrny od jedla, potu, antiperspirantu či mastnota z tuniakovej konzervy z včerajšieho pikniku? Poznáme. Nemusíš sa však zmieriť s tým, že musíš svoje merino prekrývať mikinou či svetrom a potiť sa v tom pri tristo stupňoch, len aby si sa vyhol trapasu. Ak sa ti nedarí vyprať škvrny pomocou prášku na vlnu, nalej kvapku jari priamo na fľak, pridaj trochu vody, napeň a nechaj „odmastiť”. Potom hoď do pračky a je po mastnote. Máme to overené, nie raz nám na merino tričku pristála červená masť z klobásky. A vďaka tomuto postupu fľak pekne zišiel dole.

7. Jablká s jablkami, hrušky s hruškami.

Nemixuj jablká s hruškami. Aby ti merino tričko ostalo v pôvodnej bledej farbe aj po vybratí z práčky, vyvaruj sa miešaniu s tmavým oblečením, ktoré môže potenciálne púšťať, nie je stálofarebné, prípadne má úplne iný farebný odtieň. Áno, aj nás to neraz láka, keď máme poloprázdnu práčku, šupneme do nej aj kúsky, ktoré si s tými dnu v bubne tak úplne farebne nesadnú. No pri merine sa to príliš nevypláca, lebo ho nevieme vybieliť ako omylom zafarbenú bielu košeľu. Takže modré džínsy s krémovým merino tričkom sa spolu kamošiť naozaj nebudú a neodporúčame to skúšať. Rovnako odporúčame merino prať s rovnakými kúskami oblečenia, čiže ak máš merino spodnú bielizeň, oper ju s inou spodnou bielizňou, tričko s tričkami a tak ďalej.

8. Deti, krv a iné nehody na funkčnom prádle?

Pri deťoch sa jednoducho nehodám nevyhneš. Tu pristane na bodýčku na obed kus zeleninky, tam sa zasa prihodí hnedá katastrofa a plienka presiakne až na oblečenie…Žiadne strachy, merino oblečenie tvojho drobca nemusí niesť „pamiatku” na tieto zážitky. Dobre na to účinkuje žlčové mydlo. Najprv v ňom oblečenie ručne preper v umývadle a potom šup do pračky. Vanishom sa síce škvŕn zbavíš, ale pri farebnom termo prádle sa najskôr zbavíš aj pôvodnej farby – opäť ho vyraď z výbavy na údržbu svojho merino trička.

Aj škvrny od krvi sa dajú dať z merino oblečenia dole. Ideálne je nenechať ich zaschnúť, ale čím skôr preprať v studenej vode. No ak už zaschli a tento postup nimi ani nehne, opäť daj priestor žlčovému mydlu. Kúpiš ho v špecializovaných drogériach , eko eshopoch a aj v DM.

9. Pozor, chutí moliam.

Merino oblečenie skladuj na suchom mieste, nie na priamom slnku a ani u babky na povale to nebude úplne najvhodnejšie. Pozor, je háklivé na rôznych domových parazitov, napríklad na mole, ktorým veľmi chutí. Proti moliam sú dobré napríklad levanduľové vrecúška alebo prípravky z drogérie.

Názor k “Starostlivosť o merino oblečenie

  1. […] Prečo sa starať o merino? Hlavne pre vplyv na životnosť oblečenia. V nasledujúcom článku sa dozviete pár pravidiel správnej údržby priamo od výrobcu merino oblečenia, resp. značky Froggywear. Ak si dobre pamätáte, robili sme s nimi rozhovor a recenzie (merino trička a bežeckých návlekov) . Ako udržiavať merino, nájdete TU. […]

Nie je možné pridávať komentáre.