udrzba merina

Údržba merina

Údržba merina má vplyv na jeho životnosť.

Na udržanie správnej funkčnosti oblečenia z merino  vlny a zabezpečenie adekvátnej životnosti je nutné dodržiavať niekoľko pravidiel správnej údržby:

1.  Perte v rukách alebo v práčke na maximálne 30 stupňov, na šetrnom programe na vlnu (ak ním práčka nedisponuje, tak aspoň znížiť otáčky).

2. Používajte pracie prostriedky určené na vlnu, bežne dostupné v predaji, alebo špeciálne ekologické.

praci prostriedok na vlnu
prací prostriedok na vlnu kúpite v drogérií DM alebo turistickej predajni

3. Nepoužívajte aviváž ani bielidlo. Použitie aviváže znehodnocuje funkčné vlastnosti úpletu. Vlákno z ovčej vlny je štrukturované a duté. Aviváž štruktúru „zalepí“ a znehodnocuje termoizolačné vlastnosti vlny, rovnako ako jej schopnosť odvádzať vlhkosť.

udrzba merina
ochranná sieťka

4. Pri praní v práčke perte s vecami podobných farieb a vlastností (napr. tričká, spodné prádlo atď). Ak periete s hrubšími vecami, alebo kovovými predmetmi (zips, špendlík, gombík), ktoré by mohli vlnu poškodiť, používajte ochrannú sieťku.

udrzba merina
Pozor na kovové súčasti iného oblečenia

5. Nesušte v sušičke, ani na priamom slnku, ale voľne položené. Nežehlite.

6. Ak nosíte batoh, bedrový pás si dotiahnite tak, aby sa na chrbáte batoh nehompáľal a predídete tak žmolkom.

8. Merino oblečenie nie je nutné prať po každom použití. Postačuje vyvetranie. Výhoda oblečenia z merino vlny je práve tá, že po dennom nosení stačí cez noc prevesiť, vyvetrať a dá sa nosiť aj ďalej, práve preto je obľúbené na niekoľkodňových či týždenných outdoorových aktivitách a na cestovanie.

9. Skladujte v suchu, nie na priamom slnku. Merino úplet taktiež podlieha skaze vplyvom domových parazitov ako sú napríklad mole.

Vlna je všeobecne náchylnejšia na mechanické poškodenie. O to viac si treba dávať pozor pri používaní oblečenia z merino vlny pri outdoorových aktivitách a v teréne, kde sa riziko poškodenia znásobuje.

Názor k “Údržba merina

  1. […] Prečo sa starať o merino? Hlavne pre vplyv na životnosť oblečenia. V nasledujúcom článku sa dozviete pár pravidiel správnej údržby priamo od výrobcu merino oblečenia, resp. značky Froggywear. Ak si dobre pamätáte, robili sme s nimi rozhovor a recenzie (merino trička a bežeckých návlekov) . Ako udržiavať merino, nájdete TU. […]

Nie je možné pridávať komentáre.