Merino oblečenie pre celú rodinu. Doprava len 1,98€ na všetko.

Náš príbeh

Príbeh značky Froggywear.

Náš vznik sa datuje na rok 2013. Značka Froggywear vznikla skĺbením cestovateľskej vášne, krajčírskych zručností a potreby sebarealizácie.

Často dostávam otázku, či som vyučená krajčírka a ako som sa k šitiu vlastne dostala.

Odpoveď znie – vyučená nie som, k šitiu som prikvitla iba náhodou. Skončila som gympel, potom som bola na výške, kde som sa snažila neúspešne zapadnúť medzi ajťákov. No dobre, ajťácke vtipy boli celkom vtipné, ale kódovanie som nikdy za tvorivú činnosť nepovažovala. Nech mi všetci odpustia. Nikdy som sa ale nenazývala tvorivou osobou s umeleckým nadaním, odevným vkusom a designérskymi vlohami. Ale na funkčné prádlo to zrejme stačí – to musí byť hlavne funkčné 🙂

náš vznik

Ako to teda začalo?

Začalo to niekedy veľmi dávno, keď si už nepamätám, či som bola na základnej alebo akej. Peňazí v našej rodine nebolo nazvyš. Tatko zdedil šijací stroj po svojej mame – taký ťažký tank, síce bol v tom čase moderný, nie šliapací, ani sa nekrútilo kolesom, ako na kolovrátku. Bol to nejaký ruský, na tie časy skvelý stroj. A tak sa u nás šilo, asi to bolo výhodnejšie ako stáť pred Tuzexom.

A nejak plynul čas, v puberte som zistila, že nohy sa mi už asi nepredĺžia a modelka zo mňa nebude. A tak tie výklady s 1,80cm Barbie figurínami som iba obchádzala ďalej a rozmýšľala, komu je to dobré. Klasicky pri každých nohaviciach – still the same issue. Dlhé treba skrátiť. V našich obchodoch toľko handier na výber nebolo. Chodili sme do Viedne na Mariahilfer Strasse povinne do H&M a C&A – toho času sme tam míňali usporené schillingy a nakupovali cool teenagerské streetwear oblečenie. Brázdili sme aj sekáče, vykupovali všetky použiteľné menžestráky a upravovali si ako sa nám chcelo. Môj najobľúbenejší bol ten v Pezinku. Hlavne v sobotu, keď bola 20% zľava. Gate stáli z pôvodných 30Sk už len 24Sk. To bol náš víkendový shopping palác o veľkosti asi 10metrov štvorcových.

Froggywear a šitie vlastného multifunkčného oblečenia

A potom to prišlo. Obchody, značky, euráče, zľavy, výpredaje. Každý mal všetko a všetci to isté. A vtedy sa mi to aj prestalo páčiť. Nechcela som byť rovnaká. Chcela som mať svoju identitu, vlastný štýl. Nikdy ma nezaujímalo to, čo je podľa niekoho IN a čo je trendy. Trendom som nikdy nejako nerozumela, vytvárala som si svoje trendy.

Obchodov s látkami pribudlo, konečne bolo aj z čoho šiť. Nešijem podľa mier, lebo konštrukciu strihov, ktorú učia na škole, neovládam. Šijem podľa reálnych vecí, ktoré sú odskúšané. A design? Ten mám v hlave v okamihu keď vleziem do metrového textilu a vidím zoči voči tie farebné kombinácie. Začínam sa úzko-profilovať na praktické multifunkčné oblečenie, lebo som veľa cestovala s minimom vecí. V horách a prírode potrebuje človek obstojnú výbavu a tak každý technický materiál, ktorý je dostupný verejnosti neostane bez môjho povšimnutia.

V auguste 2015 mi skrížil cestu jeden neodbytný a na všetko majúci odpoveď chlap Tomáš. Od začiatku to bola studnica nápadov, podpory a nových pohľadov na vec. Nejaký čas ešte trvalo, kým sme Froggywear pretĺkali ďalej a dotovali ho zo svojich úspor.

V júni 2016 sme sa rozhodli, že chodiť do práce a šiť po večeroch sa už ďalej ťahať nedá. Z práce som odišla najprv na čiastočný úväzok a o 3 mesiace už na finál. Od októbra 2016 som to ťahala sama a na pred Vianocami to bolo náročné. Niekedy vo februári sme začali hľadať posilu.

V polke apríla 2017 sme sa presťahovali do nového bytu, tzn konečne sme mali obývačku, kde sme zariadili novú dielňu. Nastúpila k nám Gabika na pozíciu krajčírky. Konečne sme mali aj odborného garanta na technológie šitia a mohli sme sa posúvať ďalej od tričiek k niečomu zložitejšiemu.

Takže Froggywear už dávno nie je iba tá Jana, čo šije. Úspešne sme sa rozrástli ďalej. Tomáš vzal firmu za svoju, osvedčil sa aj ako kolega aj ako parťák do života. Takže budujeme ďalej už ako manželia. Gabika je náš prvý naozajstný zamestnanec. Vďaka nej sa rozšírili možnosti rastu našej značky a dokonca aj rastu iných značiek. Šijeme totiž aj firemné zákazky. Keď to takto pôjde ďalej tak v budúcom roku budeme prijímať niekoho ďalšieho.

Nebolo to nikdy jednoduché. No narástli sme vďaka počtu spokojných zákazníkov a vďaka chuti v tom ďalej pokračovať. Výzvy, ktorým musíme čeliť dnes, boli nepredstaviteľné pred rokom a budú nepodstatné o rok. A to je na tom najlepšie. Stereotyp naozaj nehrozí 🙂

3. októbra 2017, zakladateľka Froggywear, Jana Lehocká (Bartovicová)

Ďalší sled príjemných udalostí:

– jar 2017 – Do Froggy týmu sa narodil malý žabiak Erik.

– jar 2018 – Tomáš sa rozlúčil zo svojim zamestnaním a nastúpil do Froggywear.  TL: Nebolo to vôbec jednoduché nakoľko nás v tej dobe Froggywear ešte nedokázal uživiť. Vsadili sme však na divokého koňa (alebo skôr žabu?) a skrotili sme ho (si myslíme 🙂 ). Tým tvoria dve krajčírky + Jana a Tomáš.

– zima 2018/2019 – Definitívne sa potvrdila myšlienka a biznis model Froggywear. Tým tvoria traja ľudia + Jana a Tomáš

– február 2019 – Značka sa sťahuje do prvej dielne v prenajatých priestoroch v Kvetoslavove (36m2). Tým tvorí spolu šesť ľudí.

– jeseň 2020 – Do Froggy týmu pribudol žabiak Patrik.

– február 2021 – Froggy nám rastie a tak sa znovu sťahujeme do väčších priestorov. Vzniká marketingové oddelenie, expedícia, obchodné oddelenie, oddelenie vývoja a dizajnu.

– február 2022 – Froggy prežil Covid-19 a podrástol. Pomaly nám dospieva. Sťahujeme sa do Šamorína. Tým tvorí 12 ľudí + dvaja malý neposední žabiaci.

nas vznik

Froggywear.sk