Publikované

Jedlo na cesty a kemping – varíme rýchlo a zdravo

Väčšina ľudí si pod stravou na cesty pravdepodobne predstaví vifónky, cestoviny, trvanlivé klobásky, suchú salámu, údenú slaninu, rôzne paštéty či sáčkové polievky… Samozrejme, 100 ľudí 100 chutí 🙂 Ale ak ťa tento stereotyp už nebaví, dá sa to aj inak 🙂

V článku nájdeš tipy na zdravé a navyše aj chutné varianty jedál, ktorých príprava je jednoduchá. Na uskladnenie nie je potrebná chladnička, preto sú vhodné na turistiku, cestovanie aj na kemping. Na prípravu ti stačí varič a horúca voda.

Raňajky

Raňajky sú základom pre priaznivý štart dňa. Pre mlsných, ktorí obľubujú prvé jedlo skôr sladké sa nám osvedčili rôzne kaše. Ovsené, ražné, ryžové, pšenové… akékoľvek 🙂 Skvelá rýchlovka. Praktické sú jednoporciové balíčky, ktoré dostať kúpiť v každých potravinách. Príchutí je neúrekom. Od ovocných, cez čokoládové až po orieškové.

Pre viacčlennú posádku sú vhodné aj väčšie balenia, čo znamená automaticky menej odpadu – perfektné 😉 Fajné sú napríklad kaše Nominal. Nie sú sladené a tak ponúkajú možnosť improvizácie a dochutenia podľa vlastných chuťových pohárikov. Ovocie, granko či med? Je to len na tebe 🙂


Pre tých, ktorí uprednostňujú slaný začiatok dňa, odporúčame napríklad celozrnný ražný chlieb. Je dostupný bežne v obchode a vydrží aj pár týždňov. Trvanlivou klasikou sú tiež kukuričné či ryžové chlebíčky, takzvaný „polystyrén“ 😀


Obe varianty môžeš jesť okrem bežnej mäsovej paštéty aj so zeleninovou variantou na sójovej báze. Naše obľúbené sú paštéty z DM, bohužiaľ väčšina je v skle. Kvôli ťažkému obalu sa stávajú menej žiadúce na turistické akcie. Do batohu odporúčame české nátierky od Patifu – taktiež na báze sóje. Našli sme aj slovenský výrobok – Hamé veggie, ten sme síce ešte nestihli ochutnať, ale vyzerá lákavo.


Výborným gastro doplnkom je aj arašidové maslo – obsahuje zdravé tuky, vlákninu, bielkoviny a množstvo dôležitých vitamínov a minerálov. Zmiešaš s banánom alebo s medom, ľahko sa natiera na chlebík ale môžeš ho aj len tak „lyžičkovať“ 😀 Hodí sa na túry, stanovačku a celkovo k aktívnemu životnému štýlu 🙂

Snacky počas dňa

Podľa ročného obdobia, možností a aktuálnych chúťok môžeš zvoliť čerstvé alebo sušené ovocie, prípadne zmes orechov. Sušené ovocie je kvôli svojej nízkej váhe vhodnejšie na túry s batohom. Chutné, ľahké a pomerne sýte sú rôzne proteínové alebo raw tyčinky. Na trhu – v každom obchodíku je v ponuke hneď niekoľko značiek, stačí si vybrať svoju obľúbenú. My máme radi český Bombus.

Dehydrované polievky

Ak si polievkový typ, môžeš siahnuť po Natur polievkach od Podravky. Odskúšali sme a chutia naozaj výborne. Rovnako chutná je aj pestrá polievková zmes Mánya z Lidlu.


Chutný vývar (slepačí aj hovädzí) alebo husté sýte polievky ako hrachová či šošovicová sú v ponuke českej značky hotových jedál Expresmenu.

Hlavné jedlo

Ako hlavné jedlo na kemping sa nám zatiaľ najviac osvedčili hotové jedlá už zo spomínaného českého Expresmenu. Praktické, rýchle a naozaj chutné. Výhodné sú 2-porciové balenia. Aj pre veľkých jedákov postačujúce a sýte 🙂 A čo nás veľmi teší, všetky jedlá sú bez konzervantov a ponuku neustále rozširujú.

Prílohy

K mäsu s omáčkou spravíme už len prílohu, opäť podľa aktuálnej chuti. Hodia sa cestoviny, ryža vo varnom sáčku, bulgur, quinoa alebo najrýchlejší je kuskus, ktorý stačí zaliať horúcou vodou.


Expresmenu má v ponuke tiež sladké kaše, ktoré výborne chutia aj za studena. Po výdatnom obede tak máš postarané o lahodný dezert.

Ak si z tých, čo majú radi čisté mäso bez omáčok, nezúfaj, aj pre teba majú bohatú ponuku. V podstate si od tejto jednej značky vieš zabezpečiť komplet stravu od raňajok po večeru. Jedinou nevýhodou týchto pokrmov je, že sú hotové a teda ťažké. Na turistiku s batohom, kde počítate každý gram je lepšou voľbou sušené mäso 😉 Ale ak cestuješ autom, nie je o čom premýšľať.

Otestované máme aj vegetariánske hotové jedlá z DM – chutné tiež za studena. Výber nie je až taký široký, ale ak zháňaš cestovné jedlo na poslednú chvíľu, drogéria DM to istí 😉

Večera

V prípade, že ti nestačí chlebík s nátierkou, či len nejaký suchý zobanec, vyskúšaj plnené tortellini. Ide o ľahký dehydrovaný výrobok, vhodný aj ako turistická strava do batohu. Nepotrebujú chladničku a sú chutnejšie než čisté cestoviny. A opäť, pokiaľ cestuješ autom, pribalíš omáčku v skle a večera (takmer) ako z reštaurácie je na svete.

Plnené tortellini ponúkajú viaceré značky. Nám najviac chutia syrové, šunkové a špenát+ricota od značky Alibert.


Na cestách alebo na chate radi varíme aj červenú šošovicu, tá je rýchlo hotová. Na cibuľke s menším množstvom vody. Ideálna s chlebíkom alebo aj s párkom, ak nejaký po ceste zoženieme 🙂

Kde produkty zohnať?

Kaše nominal – niektoré kúpite v bežných potravinách, všetky druhy (aj arašidové maslo) nájdete tu:
https://www.grizly.sk/nominal/

Chlebík + lisované chlebíky: bežné potraviny

Paštéty z DM:
https://www.mojadm.sk/vyziva/chlieb-a-natierky/natierky-na-chlieb

Paštéty Patifu a dalšie:
https://www.prozdraviaradost.cz/rostlinne-pastiky-patifu

Paštéty hamé veggie:
https://www.hameveggie.sk/

Hotové jedlá DM:
https://www.mojadm.sk/vyziva/varenie/hotove-jedla

Expresmenu:
https://www.expresmenu.sk/

Podravka natur polievka: Lidl alebo iné potraviny

Sušené tortelini:
https://www.prozdraviaradost.cz/cajkavacokolada/e-search?q=alibert