prečo merino

Prečo merino a aké sú jeho vlastnosti

Prečo merino je ten správny parťák na vaše aktivity?

Matka príroda to vymyslela sama. Vlna ako prírodný materiál je šampión spomedzi textilných vlákien. Predstavme si jej vlastnosti bližšie:

Merino vlna = prírodný termostat

Merino vytvára na tele mikroklímu a tak zabraňuje rýchlemu preniknutiu vonkajších podmienok na pokožku. Je výborný izolant. Udržuje teplo, keď ho potrebujete a ochladzuje ho, ak vám je teplo. Tak zaistí , že vaše telo bude mať rovnakú teplotu aj pri zmene intenzity pohybu. Keď je chladno a vlhko, merino vlákno túto vlhkosť pohlcuje a vytvára tzv. sorpčné teplo. V teplom prostredí merino vlna reguluje teplotu procesom “ochladzovania odparovaním”. Tento spôsob je rovnaký ako ten, ktorý používa naše telo – uvoľňuje pot k ochladzovaniu.

merinosheep2

Priedušnosť

Priedušnosť je daná nepravidelnou povrchovou štruktúrou vlneného vlákna, ktoré tvoria mikroskopické šupinky. Vlákno je prirodzene zakrútené. S merino vlnou tak nemáte pocit lepkavosti ani nečistoty.

Má vynikajúcu schopnosť odvádzať vlhkosť v skupenstve pary. Syntetické tkaniny ho odvádzajú až po skvapalnení a preto skôr zvyknú chladiť. V kombinácií s pofukovaním vetra vás tak ľahko môže ofúknuť. 

Hreje aj keď je vlhká

Odvod potu je z hľadiska funkčnosti jedna z najdôležitejších vlastností. Povrch vlákna je hydrofóbny (odpudzuje vlhkosť) a odvádza pot. Ten sa odparí, alebo v prípade, že mu v tom bráni ďalšia vrstva odevu, nasiakne dovnútra vlákna, ktoré je naopak hydrofilné (schopný absorpcie). Merino vlna je vysoko hydrofilné vlákno, čo znamená, že dokáže absorbovať vysoké množstvo vlhkosti. Syntetické tkaniny túto schopnosť nemajú. Oblečenie zo 100 % merino vlny dokáže pojať vlhkosť až do 35 % svojho objemu bez toho, aby to človek pocítil. Kľúčové teda je, že aj nasaté ostáva na dotyk suché a zároveň nestráca termoregulačné schopnosti. Výborné je tiež pre bábätká, ktoré nemajú úplne vyvinutú schopnosť termoregulácie a ľahko sa prehrejú či podchladia.

merino porovnanie

Žiadny zápach – antibakteriálna schopnosť

Vlna je proteínové vlákno a nie je vhodným prostredím pre život baktérií a mikróbov, pričom obmedzuje ich rozklad (príčinu zápachu) a množenie. Veľmi významný prejav tejto schopnosti vlneného vlákna je fakt, že vlnený odev ani po opakovanom nosení  nepáchne. Stačí vyvetrať. Dôvodom je kombinácia mimoriadnych schopností vlny pohlcovať vlhkosť a fragmentácie vlákien s veľmi členitým povrchom. Zápach spôsobujú baktérie, ktoré dávajú prednosť nechránenému povrchu a rovným stenám, preto sa baktériám darí práve v syntetických tkaninách.

Neškriabe

Vlas vlny merino má hrúbku 15 až 25 mikrometrov. Väčšina ľudí začína cítiť škrabanie od vlákien silnejších ako 28 mikrometrov. Tenšie vlákna neškriabu, pretože sa pri kontakte s pokožkou ohýbajú.

Konkrétne ovčia merino vlna pochádza zo špeciálne vyšľachtených oviec, žijúcich v chladnejších a vlhších oblastiach Nového Zélandu a Austrálie. Ovce chránia v drsnej prírode najtechnickejšie prírodné vlákna, ktoré človek síce nedokáže vyrobiť, ale našťastie ich vie spracovať. Tieto vlákna sú oveľa jemnejšie ako tradičná vlna, akú poznáme v prípade svetrov a pulóvrov. Svojmu nositeľovi tak odovzdáva pohodlie a mäkkosť.

V našom e-shope máme v ponuke tričká od 19 mikrometrov až po super jemné 16.5, ktoré si ľahko pomýlite s bavlneným tričkom.

merino vlákna

Vysoká UV ochrana

Prirodzenou vlastnosťou vlny je eliminácia účinkov UV žiarenia, čo mnohé syntetické vlákna nerobia vôbec, alebo nedostatočne.

Ohňuvzdorná

Voda a proteín dodávajú vlne prírodnú ohňovzdornosť. Vlna horí pri oveľa vyšších teplotách ako umelé vlákna. Kým počiatočný plameň môže spôsobiť tlenie, nevznieti sa. V porovnaní so syntetickými vláknami sa vlna pri horení netaví.

Hypoalergénna

Nie sú známe žiadne alergické reakcie na vlnu. Túto vlastnosť netreba zamieňať s tým, že niektorí ľudia sú alergickí na škriabanie bežnej vlny, prípadne na chemickú zložku lanolínu. Na výrobu našich produktov nepoužívame merino vlnu s lanolínom. Výberom extra jemnej úpravy tzv. „extrafine“ alebo dokonca superfine (16.5 mikrometrov) sa dá predísť aj neželanému javu „kúsania“.

Elasticita

Vlnené úplety sú prirodzene elastické. Niektoré viac, iné menej. Aj bez prímesí elastánu sú schopné sa natiahnuť až o 30 % a následne po vypratí sa vrátia do pôvodnej formy.

Ecofriendly produkt

Vlna je prírodný, biologicky odbúrateľný a obnoviteľný zdroj. Nie je vyrábaná za použitia ropy a chemikálií ako syntetické textílie.

Jednoduchá údržba

Nie je nutné prať príliš často, stačí prať raz za čas, po viacnásobnom prepotení. V prípade vyzrážania solí po náročných aktivitách stačí prepláchnuť vo vode. Nežehlí sa.

Vlna, ktorá je skvelá aj na leto

O vlne všetci vieme, že nás zahreje hlavne v zime. Menej známe je to, že tenká vlna je super práve na teplé letné dni, kedy je potivosť oveľa vyššia aj pri bežných denných aktivitách. Pri nosení bežných textílií sa v teple pot rozkladá oveľa rýchlejšie. Aby ste zabránili nepríjemnému pachu v lete, odporúčame merino oblečenie aj na bežné nosenie.

Merino mikróny