Merino oblečenie pre celú rodinu. Všetky veľkosti a farby skladom 🙂

12 dôvodov, prečo je merino vlna supermateriál

Smelo vyhlasujeme, že je to šampión medzi textíliami. Aké sú unikátne vlastnosti merino vlny? Hreje ťa v chladnom počasí a ochladzuje v horúčavách, nesmrdí, neškriabe…a tie ďalšie ťa určite prekvapia!

Unikátne vlastnosti prírodnej merino vlny zo špeciálne vyšľachtených oviec sme objavili pred niekoľkými rokmi vlastne náhodou, keď sme premýšľali, ako zbaliť to najnutnejšie na ročnú cestu okolo sveta. Samozrejme, že sme nemohli so sebou ťahať pol skrine, čiže sme vyberali také oblečenie, ktoré by sme nemuseli ihneď striedať a prať, nezapáchalo by ani pri dlhodobom intenzívnom nosení, chránilo by nás v akomkoľvek počasí a ľahko by sa udržiavalo. A museli sme vziať len pár univerzálnych kusov na hory a šport, ale aj do mesta a na elegantné príležitosti, do pralesa aj na kávu. Merino vlnu sme testovali v rôznych podmienkach – od tropických horúčav exotických ostrovov až po zasnežené svahy himalájskych velikánov. A stala sa pre nás supermateriálom vhodným na akúkoľvek príležitosť. Pretože…

1. Funguje ako termostat

Najgeniálnejšou vlastnosťou merino vlny je podľa nás jej prirodzená termoregulácia. Funguje totiž ako akýsi prirodzený termostat, čím vyniká spomedzi ostatných textilných materiálov, ktoré túto vlastnosť nemajú. Vlákna merino vlny sú duté a tak vytvárajú akúsi mikroklímu, ktorá zabraňuje rýchlemu prieniku vplyvov vonkajšieho prostredia k pokožke.

V zime sa cez merino vlákna k tvojej pokožke neprehryzie chlad, takže sa nemusíš babušiť do milióna vrstiev (vlna v chladnom počasí hreje) a v lete ti v merino oblečení zasa nie je príliš teplo (vlna v teplom počasí chladí). Rovnako je merino skvelé, ak striedaš prostredie (napríklad prechádzaš z horúčavy do vyklímovanej letiskovej haly alebo z mrazu do prekúrenej kancelárie), pretože sa dokáže prispôsobiť aktuálnym podmienkam a regulovať tvoju telesnú teplotu.

merinosheep2

2. Hreje aj keď je vlhká

Merino vlna dokáže skvelo odvázať pot či vlhkosť od tela tak, že ho odparí (podobne ako sa pot odparuje od pokožky). Jej vlákna sú totiž hydrofóbne (teda odpudzujú vlhkosť). Buď odparujú pot do vonkajšieho prostredia, alebo ak tento proces niečo zadrží (napríklad máš na merino tričku oblečený ešte nepriedušný kabát či bundu), natiahnu sa do vnútra vlákna, ktoré je naopak hydrofilné, čiže schopné viazať a absorbovať vlhkosť. Stopercentné vlákno merino vlny dokáže pritom absorbovať vlhkosť až do objemu 35% svojej váhy bez toho, aby si to cítil. Hoci je nasaté vlhkosťou, na dotyk a pocit ostáva suché a zároveň nestráca nič zo svojich termoregulačných vlastností — merino vlna ťa teda ako jediný textilný materiál hreje aj vtedy, keď je vlhká. A schne naozaj rýchlo oproti takej bavlne.

Táto vlastnosť sa ti osvedčí napríklad pri dlhých presunoch — keď sa spotíš a potom musíš niekde sedieť vo vlhkom tričku bez možnosti prezliecť sa. Pri merine ti vlhké oblečenie vyschne rýchlo (ak vôbec zacítiš vlhkosť) a nemusíš sa báť, že ťa ofúkne napríklad vo vyklímovanom taxíku či lietadle. Je to výborný materiál aj pre bábätká, ktoré ešte nemajú úplne vyvinuté termoregulačné schopnosti a ľahko sa prehrejú či podchladia.

3. Na pokožke dýcha

Napriek hustej štruktúre tento textilný materiál dokáže dýchať, a to aj vtedy, ak sú jeho vlákna nasiaknuté vlhkosťou. Merino vlna je priedušná vďaka nepravidelnej povrchovej štruktúre svojho vlákna, ktoré tvoria mikroskopické šupinky, jeho celkové prirodzené zakrútenie a v neposlednej rade tiež štruktúra moderných vlnených úpletov. Pri jeho nosení (a to ani tom dlhodobom a fakt aktívnom) tak nebudeš mať notoricky známy ulepený a špinavý pocit a chuť okamžite si prezliekať tričko.

4. Hoci je to vlna, neškriabe

Merino vlna pochádza zo špeciálne vyšľachtených oviec, ktoré žijú v chladnejších a vlhkejších oblastí Nového Zélandu a Austrálie. Tieto ovce chránia pred drsnými prírodnými podmienkami ich špeciálne duté prírodné vlákna, ktoré sú oveľa jemnejšie než tradičná vlna, akú poznáš zo svetrov a pulóvrov a ktorá síce hreje, no často svojho nositeľa nepríjemne škriabe.

Vlas vlny merino má hrúbku 15 až 25 mikrometrov, väčšina ľudí začína cítiť škrabanie pri vláknach silnejších než 28 mikrometrov. Tenšie vlákna neškriabu, pretože sa pri kontakte s pokožkou ohýbajú.

My vo Froggywear šijeme oblečenie z merino vlny s hrúbkou vlasu od 19.5 mikrometrov až po superjemné 16,5 mikrometrov. Sú také jemné a mäkké, že si ich ľahko pomýliš s bavlneným tričkom. Šanca, že ťa naše merino kúsky budú škriabať, je teda naozaj mizivá. A mimochodom, práve kvôli svojej hodvábnej jemnosti sa merino vlna odporúča aj pre ľudí s citlivou pokožkou, atopikov či malé bábätká.

merino vlákna

5. Je hypoalergénna

Merino vlna je prirodzene hypoalergénna, netreba si to však zamieňať s tým, že niektorí ľudía sú alergickí na škriabanie bežnej vlny, prípadne na chemickú zložku lanolínu. U nás však šijeme oblečenie z úpletov s hrúbkou vlákna ,,fine” (19.5 mikrometrov) – ,,superfine” (17.5-18.5 mikrometrov) a dokonca aj z najjemnejšej priadze ,,ultrafine” (16.5 mikrometrov).

6. Je vhodná aj do horúčav

O vlne panuje mýtus, že je vhodná predovšetkým na zimu, keď je jej úlohou nás hriať. Merino vlna sa však dá nosiť celoročne, záleží od hustoty vlákien. Asi budeš prekvapený, ale tenšie úplety sú ako stvorené do teplejšieho počasia alebo na aktivity, kde hrozí, že sa spotíš viac než inokedy. Pri nosení bežných textílií ako je bavlna či syntetika sa pot v teple rozkladá oveľa rýchlejšie. Pri merino vlne však nepríjemný zápach nehrozí. Existuje hádam dokonalejšie oblečenie na cestu do práce preplnenou emhádečkou v letných horúčavách?

7. Nezapácha ani pri dlhodobom nosení

Ako je možné, že merino vlna má antibakteriálne vlastnosti a nesmrdí? Zápach totiž spôsobujú baktérie, ktoré dávajú prednosť nechránenému povrchu a rovným stenám (merino vlákna majú členitý povrch), preto sa baktériám darí práve v syntetických tkaninách.

Merino vlna naproti tomu pozostáva z proteínových vlákien, ktoré na seba viažu mnohé škodlivé látky, vírusy a baktérie a tie vďaka tomu nielenže nepreniknú k tvojej pokožke, ale navyše vlákna obmedzujú ich rozklad a množenie.

Oblečenie z merino vlny teda môžeš s kľudným svedomím nosiť od rána do večera na týždennom treku. Alebo si môžeš v ňom doobeda struhnúť túru a poobede v ňom bez nutnosti prezliekania skočiť do mesta medzi ľudí na kávu.

A ak máš pocit, že ho začínaš „cítiť”, netreba ho hneď hádzať do pračky ani naň útočiť mydlom, stačí ho len vyvetrať na čerstvom vzduchu. Oblečenie z merino vlny ti tak šetrí priestor v batožine či v šatníku a peniaze, pretože na 10 dňovú aktívnu dovolenku tak nepotrebuješ desať kusov tričiek či spodného prádla, ale len jedno či dva kusy. A ver, že minimalizmus oslobodzuje. 🙂

Merino mikróny

8. Je pružná

Úplety z merino vlny sú prirodzene elastické, niektoré viac, iné trochu menej, takže v jeho úplete nie sú potrebné žiadne syntetické elastické prímesy. Vlákno sa dá natiahnuť až o 30% svojej dĺžky, a potom sa dokáže samovoľne vrátiť do svojej pôvodnej formy. Nemusíš sa teda báť, že ho vyťaháš a ostane potom veľké. A rovnako ani toho, že by sa neprispôsobilo tvojej postave a krivkám.

9. Chráni ťa pred UV žiarením

Slnečné lúče pôsobia nielen na odhalené časti našej pokožky, ale prenikajú aj pod oblečenie. A na aktívnej dovolenke, kde si od rána do večera pod nemilosrdnou paľbou UV žiarenia, to nemusí byť práve výhra. Merino vlna svojmu nositeľovi na rozdiel od mnohých syntetických vlákien poskytuje prirodzenú ochranu pred UV žiarením, takže ťa chráni bez toho, aby si na seba musel patlať pod oblečenie opaľováky.

10. Je ohňuvzdorná

Oblečenie z merino vlny sa kamaráti so všetkými opekačkami, grilovačkami, Silvestrovskými ohňostrojmi či polnočným preskakovaním vatry. 🙂 Je totiž prirodzene ohňuvzdorná (vďaka obsahu proteínu a vody vo vláknach). Horí pri oveľa vyššich teplotách než umelé vlákna a v porovnaní s nimi sa pri horení netaví. Takže ak si zabudneš svoju merino mikinu pri táboráku, je vysoká šanca, že z toho vyviazne v pomerne neporušenom stave.

11. Má jednoduchú údržbu

Merino oblečenie nemusíš často prať, práve vďaka tomu, že je antibakteriálne, hypoalergénne, nesmrdí a rýchlo schne, ako sme už spomínali. Postačí, keď ho operieš až po viacnásobnom prepotení, inak ho stačí vetrať. Ak sa ti na ňom po náročných aktivitách, napríklad celodennom treku, vyzráža soľ od potu, stačí ho prepláchnuť vo vode. A nežehlí sa. Viac o údržbe merino trička sa dočítaš tu.

12. Je ekologická

Merino vlna je priateľská k životnému prostrediu. Je to totiž čisto prírodný, biologicky odbúrateľný a obnoviteľný materiál. Nevyrába sa za použitia ropy či chemických látok ako syntetické textílie. Oblečením z merino vlny tak chrániš nielen seba pred počasím a svoju pokožku, ale aj životné prostredie našej planéty.

merino porovnanie

Froggywear.sk