Výmena darčekov po Vianociach. Všetky veľkosti skladom

Testovali sme

Testovali sme merino, či spĺňa naše očakávania.

Väčšina testov produktov od Froggywear bola zahájená dávno pred vznikom samotnej značky. Prvý kontakt s merino úpletmi som mala asi v septembri 2012. Plánovala som svoju veľkú cestovateľskú akciu a počas príprav som sa dočítala o tom, že merino oblečenie by mi nemalo chýbať.

Vraj merino nepáchne aj keď to človek x-krát prepotí. Tak si vravím, že zaujímavé, to by sa mi veru na cestovanie hodilo. Narazila som však na problém a tým bol výber produktov v našich kamenných obchodoch a taktiež aj cena.

Čo je vlastne merino?

Merino – v skratke asi toľko, že je to prírodný termostat, v lete chladí aj keď je vlhký, v zime hreje. Vďaka jemnosti neškriabe ako iná vlna. Merino ovce žijú v drsných vlhkých podmienkach na Zélande a v Austrálií, či v Nórsku. Človek tento technický materiál, ktorý ich chráni, nedokáže vyrobiť, ale vie ho spracovať. O ďalších vlastnostiach merino vlny sa možno dočítať v článku prečo práve merino.

frogywear in pyrenees

Na trhu je veľa vecí, no ja som človek, čo dáva prednosť funkčnosti pred výzorom.. Očakávam praktické prevedenie, dotiahnuté detaily a samozrejme prijateľnú cenu. Neraz sa mi stalo, že som si kúpila nejakú technickú vec (ruksak, viazanie na snowboard, boty) a výrobky mi po čase pripadali, ako keby ich iba niekto pekne navrhol, ale evidentne neotestoval. Niektoré detaily sa pri bežnom použití zničili behom pár ráz. Len to človek nevidí, keď tú vec iba vidí a skúša v predajni.

Merino úplet

V tom čase som sa aj nejakým zázrakom dozvedela, že metráž sa dá aj kúpiť. A tak som si objednala 1 meter z 2 farieb a ušila si skúšobné tričká. Najprv som ich nosila iba tak, do práce, kde bolo vykúrené ako sa na open space patrí. Problém však bol nosiť to isté tričko dookola týždeň tak, aby si to kolegovia nevšimli. Tak som to aspoň striedala. A merino tričká fakt nepáchli. Navyše, som testovala tričká z hrubšieho úpletu, ktoré  vyzerali ako také „svetríky“, takže som v office nevyzerala, ako by som sa práve vrátila z túry.

frogywear in bangladesh2
Na hraniciach India-Bangladéš. V konzervatívnych krajinách je nutné mať zahalené ramená a nebyť v úplne obtiahnutom. Tričko bolo do trópov teplé, ale do chladných podmienok je ako stvorené.

Tak po úspešnom otestovaní v prívetivých podmienkach si vravím, že si to beriem so sebou aj na cesty. A tak aj bolo. Medzi asi 6 vyvolených tričiek sa do užšieho výberu dostali 2 merino. Nosila som ich teda častejšie, ako niekto vynosí svoje termoprádlo za celý život, čo ho má.

V špinavých podmienkach Bangladéša či Indie, na trekovaní do Annapurna Base Camp, tenšie merino potom aj v našich Tatrách, španielskych Pyrenejách a aj na Novom Zélande. Tričká si teda dosť pocestovali.

Design

Design –  je dosť subjektívna záležitosť. Kým spočiatku som testovala iba handmade merino tričká a ich materiál ako taký, neskôr som sa už zamýšľala aj nad samotným prevedením. Strih je klasický – u pánov rovný, u žien v páse mierne zúžený. Zadný diel je na zadku predĺžený – každému sa v teréne stáva, že sa ohne, zohne a zrazu má holé kríže. Tomuto som teda predišla. Rukávy sú raglánového typu napojené na trup flexibilne už od krku, čiže takisto nie je problém, ak má niekto širšie, alebo užšie ramená, sedí každému. Rukávy sú strihané tak, že aj keď ruky dvíhate alebo upažujete pri rôznych činnostiach, trup trička ostáva na svojom mieste.

Čo sa týka farebného prevedenia dlhorukávnych tričiek (190g/m2) – prídu si na svoje aj konzervatívci, ktorí dajú prednosť čiernej alebo sivej, alebo aj tí, čo chcú vyniknúť – v bordovej, tyrkysovej alebo oranžovej. Z tenkého merina (145g/m2) je farebný výber skromnejší – vybrať sa dá spomedzi čiernej, tyrkysovej, tmavočervenej alebo limetkovej. Našla som aj zaujímavý tenký vrúbkovaný úplet vo viacerých farbách, ktorý som testovala na letných tielkách, ale neprešiel.

Záver

Ako to teda dopadlo? Materiály javia známky používania. Je to predsa vlna a vlákna majú tendenciu sa žmolkovatieť. Hlavne na miestach, kde je trenie o iný povrch značné. Napríklad bedrá od ruksaku. Tričko je strečové a prispôsobí sa postave, ak ste teda väčší ako je tričko, natiahne sa a po vypratí sa zase vráti do pôvodnej veľkosti ako napr. bavlna. Nezaznamenala som žiadne alergické reakcie, tričko ani neškriabe. V prvom momente keď si ho oblečiete, je to trochu nezvyk, ale o pár hodín už ani neviete, že máte na sebe niečo iné ako bavlnu. Čo sa týka samotného prevedenia – švy držia lepšie ako všetka tá masová čínska výroba. Sklamalo ma tielko z vrúbkovaného merina, nie teda tielko, ale daný materiál. Rýchlo sa v ňom robia dierky a v časti pod pazuchami, kde sa materiál stretne s antiperspirantom, mení konzistenciu a nevyzerá to pekne. Z týchto dôvodov som z tohoto materiálu ani nezačala šiť.

Pri zapotení nie je cítiť vlhkosť, človek má dojem, že sa šetril 🙂 Po výkone stačilo nechať vyschnúť a tričko ostalo bez zápachu.

frogywear in nepal
Hrubé merino cestou do Annapurna Base campu splnilo účel na 100 %.

Odporúčame!

Vrelo teda odporúčam všetkým buď na cestovanie, na turistiku, ak sa potrebujete na horách zahriať a nechcete zbytočne odvádzať svoje cenné teplo do studeného okolia. Takisto aj počas teplejších dní rýchlo odvádza vlhkosť a tak nemusíte tričko žmýkať ako bavlnené. Výhodou merinového úpletu oproti syntetickým materiálom je tá, že nosíte na sebe prírodný materiál a nie umelú hmotu – toto snáď obhajovať moc netreba.

frogywear in new zealand
Hrubé merino na Novom Zélande tiež splnilo účel.
Froggywear.sk