Publikované

5 dôvodov, prečo cestovať iba s príručnou batožinou

cestovať s príručnou batožinou

Predstav si, že ideš na 6 mesiacov na cestu svojho života. Čo by si si tak zbalil, ak berieš iba menší batoh do 40 litrov? Znie to ako scifi? Ktoré z toho? To, že cestuješ niekam na 6 mesiacov, alebo že sa balíš do tak malého batoha? Cestovať s príručnou batožinou neznamená nutne si uberať z komfortu.

Príručná batožina znamená flexibilitu a bezpečnosť. Okrem toho je to lacnejšie, jednoduchšie aj bez stresu.

Flexibilita.

V teréne si rýchlejšie zbalíš 40 litrov, ako bezodný 80 litrový batoh. S malým batohom sa rýchlejšie presunieš a je väčšia šanca, že ti neujde vlak, lietadlo či autobus. Ak cestuješ s príručnou batožinou, nemusíš čakať na letisku ďalšiu pol hodinu, kým ti ju vydajú.

cestovanie s príručnou batožinou

Menej stresu.

Keď cestuješ iba s príručnou batožinou, nehrozí, že by batožina letela do Indie, keď tvoja “final destination” je indonézske Bali. Čím viac prestupov, tým je na omyl väčšia šanca. Ak máš pred sebou veľkú cestu, veľa krajín, veľa letov a prestupov, šanca sa stále zvyšuje. Síce je veľká nádej, že o pár dní sa nájde, v prípade, že máš zabookovaný itinerár a ďalšie pozemné presuny, bez kufra sa budeš cítiť nekompletný.

Ušetríš.

Lietať iba s príručnou batožinou znamená, že neplatíš za odbavenú batožinu. Niekedy je letenka lacnejšia ako samotná batožina. Inokedy je zase lacná letenka podmienená tým, že pôjdeš iba s príručnou batožinou (napr. časté akcie na Filipíny).

baliť sa do príručnej batožiny

Jednoduchšie.

Čím menšia batožina, tým menej vecí. To znamená menej času stráveného rozhodovaním, čo si ráno oblečiem. Neustále sa rozhodovanie sa je psychicky náročné. Pri dobrodružnom cestovaní máte dosť čo robiť samotnou réžiou (zabezpečiť ubytovanie, prepravu, manažment financií, zohnať jedlo, presunúť sa na iné miesto, prežiť 40 stupňovú horúčavu). Keď máte každé ráno polhodinu študovať predpoveď počasia a potom sa polhodinu rozhodovať, čo si oblečiete, po pár dňoch vás to prestane baviť.

Bezpečnejšie.

Máte ju stále pri sebe, nemusíte ju dávať do podpalubia autobusu alebo na strechu vozidla. V krajinách s vyššou kriminalitou sa stáva, že turista príde ráno po nočnej jazde do batožinového priestoru autobusu a zistí, že jeho kufor vzal nohy na plecia. A problém je na svete.

Fotky v článku sú z Nepálu. Nepál bola v poradí 4tá krajina na našej 6 mesačnej ceste naprieč Áziou. Vystriedali sme rôzne podnebné pásma od trópov po 4 tisícové Himaláje. Stále s tým istým batohom. Keď zvládnete zaťažkávajúcu skúšku na viacmesačnej ceste, zbalíte sa na hocijaký víkend.

V ďalšom článku sa dozvieš, čo zbaliť do príručnej batožiny, aby ti nič na cestách nechýbalo.